August 22th

(Monday)

Lobby of the 3th floor of the LPI RAS

10.00 – 13.00     Registration

Columned Hall of the LPI RAS

13.00 – 13.30      Opening ceremony

Andrey Naumov (IFS-2022 Chairman) Introduction

Nikolay Kolachevsky (LPI RAS Director) Welcome

Alexander Kaplyanskii (IFS-2022 Honorary Chairman) Greetings

Nikolay Rosanov (Head of Rozhdestvensky Prize Jury) Presentation of 2019 Rozhdestvensky Prize winners for the work “High Resolution Spectroscopy of Crystals doped with RE ions” Prof. Marina Popova and Prof. Boris Malkin

Marina Popova (Institute for Spectroscopy RAS) Honorary Speech

Kamil Karimullin (IFS-2022 Sci. Secretary) Information

Plenary session

Chairman: Marina Popova (Institute for Spectroscopy RAS, Moscow, Troitsk)

13.30 – 14.10       Valerii Zapasskii (Saint-Petersburg State University, Russia) “Spin noise spectroscopy of RE ions in crystals” (invited plenary talk)

14.10 – 14.50       (online) Andries Meijerink (Utrecht University, The Netherlands) “Bringing luminescence thermometry to a higher level” (invited plenary talk)

14.50 – 15.10       Coffee break

15.10 – 15.40       Evgueni Martynovich (Irkutsk Branch of Institute of Laser Physics, Siberian Branch RAS, Russia), Vladimir Dresvyanskiy, Sergey Zilov “Microspectroscopy of single-color centers in alkali halide crystals” (invited talk)

15.40 – 16.10      Kirill Boldyrev (Institute for Spectroscopy RAS, Russia), Marina Popova “High-resolution luminescence spectroscopy of functional materials” (invited talk)

16.10 – 16.30      Maxim Gladush (Institute for Spectroscopy RAS; MSPU; LPI RAS, Russia) “Quantum-kinetic theory of the local fields for guest light emitters”

16.40 – 17.30      Transfer to ‘Kutuzovsky’ pier

17.30 – 21.30      Excursion and Welcome party on the Moscow River


August 23th

(Tuesday)

Columned Hall of the LPI RAS

Spectroscopy of RE ions – I

Chairman: Valerii Zapasskii (Saint-Petersburg State University, Russia)

10.00 – 10.30     (online) Michael F Reid (University of Canterbury, New Zealand), Y. Alizadeh, N.L. Jobbitt, J.L.B. Martin, S. Mothkuri, L.F. Williams, J.-P.R. Wells “Spectroscopy and modelling of rare-earth ions in Y2SiO5(invited talk)

10.30 – 11.00      Sergey Nikitin (Institute of Physics, Kazan Federal University, Russia), Boris Malkin, Roman Yusupov, Gilman Shakurov, Bulat Gabbasov, Ruslan Batulin, Airat Kiiamov, Ekaterina Kutasheva, Ivan Mumdzhi “Site-selective laser spectroscopy and EPR of SrY2O4 crystals doped with Ho3+, Yb3+ and Nd3+ ions” (invited talk)

11.00 – 11.20       Evgeny Radzhabov (Vinogradov Institute of Geochemistry, Siberian Branch of RAS, Russia), R. Shendrik, V. Pankratov “Spectroscopy of f13 lanthanides in fluoride crystals”

11.20 – 11.40       Сoffee Break

Spectroscopy of RE ions – II

Chairman: Vladimir Makhov (Lebedev Physical Institute RAS, Moscow)

11.40 – 12.20      (online) Evgeny Khaydukov (Federal Scientific Research Centre «Crystallography and Photonics» RAS, Russia), Roman Akasov, Alla Generalova “Upconversion nanocrystals for biophotonics and nanomedicine” (invited plenary talk)

12.20 – 12.40     (online) Aleksander Starukhin (Institute of Physics NASB, Belarus), T. Pavich,  A.O. Savostianov, I.Yu. Eremchev, A.V. Naumov “Influence of the central metal ion on the luminescent and photophysical parameters of metal phthalocyanines”

12.40 – 13.00      (online) Nikolai Romanov (Ioffe Physical-Technical Institute RAS, Russia), Yu.A. Uspenskaya, E.V. Edinach, A.S. Gurin, H.R. Asatryan, R.A. Babunts, P.G. Baranov “Light and Spins in Rare-Earth Doped Garnets”

13.00 – 15.00       Lunch

Energy transfer and excitation trapping

Chairman: Konstantin Pukhov (Prokhorov General Physics Institute RAS, Moscow)

15.00 – 15.30       Maxim Doroshenko (Prokhorov General Physics Institute RAS, Russia), H. Jelinkova “Cr2+ – Fe2+ energy transfer in ZnSe based solid solutions” (invited talk)

15.30 – 15.50        Maria Zamoryanskaya (Ioffe Physical-Technical Institute RAS, Russia), E.V. Dementeva, K.N. Orekhova, V.A. Kravets, G.A. Gusev, A.N. Trofimov “Excitation capture efficiency of rare-earth ions in wide-gap materials”

15.50 – 16.10        Kseniia Orekhova (Ioffe Physical-Technical Institute RAS, Russia), Aleksandr Trofimov, Tatiana Popova, Maria Zamoryanskaya “Excitation capture efficiency and decay kinetics in single crystals and ceramics based on YAG:Re3+

16.10 – 16.30        Sviatoslav Kiselev (Ural Federal University, Russia; Scobeltsyn Nuclear Physics Research Institute, Russia), Elena Trofimova, Vladimir Pustovarov, Maria Petrova “Impurity, defect-related luminescence and energy transfer in complex phosphates doped with Pr3+ ions”

16.30 – 16.50      Сoffee Break

Spectroscopy of RE ions – III

Chairman: Maria Zamoryanskaya (Ioffe Physical-Technical Institute RAS)

16.50 – 17.10        Roman Shendrik (Vinogradov Institute of Geochemistry, Siberian Branch of RAS, Russia), Vladimir Kozlovkii, Vladimir Pankratov “Spectroscopy of divalent Yb ions in BaBrI single crystals”

17.10 – 17.30        Lada Puntus (Kotel’nikov Institute of Radio Engineering and Electronics RAS, Russia), Konstantin Lyssenko, Dmitrii Roitershtein “Influence of the ligand field in tris polyphenylcyclopentadienyl Ln3+ complexes on the energy of 4fn-4fn-1d band”

17.30 – 17.50        Anna Makarova (Institute of Electrophysics, Ural Branch of RAS, Russia), V.I. Solomonov, A.V. Spirina, A.I. Lipchak, A.V. Spirin, V.V. Lisenkov “Current mode of photomultiplier tube operation for recording the kinetics of weak optical signals”

17.50 – 18.10           Liudmila Alyabyeva (Moscow Institute of Physics and Technology, Russia), Evgeniy Gorbachev, Miroslav Soshnikov, Lev Trusov, Boris Gorshunov “Ultrahard ferromagnetic oxides for terahertz technologies”


August 24th

(Wednesday)

Columned Hall of the LPI RAS

EPR Spectroscopy of RE and TM ions

Chairman: Sergey Nikitin (Kazan Federal University, Russia)

10.00 – 10.30     (online) Valerii Tarasov (Zavoisky Physical-Technical Institute, FRC Kazan Scientific Center of RAS, Russia), A.A. Sukhanov, K.M. Salikhov, E.V. Zharikov, K.A. Subbotin, D.A. Lis, V.B. Dudnikova “Structure of ytterbium impurity centers in forsterite single crystal according to EPR spectroscopy data” (invited talk)

10.30 – 10.50      (online) Liudmila Gonchar (Ural State University of Railway Transport, Russia; Ural Federal University, Russia) “Theoretical investigation of magnetic resonance spectra of frustrated pseudoperovskite manganites”

10.50 – 11.10       (online) Alexei Shestakov (Zavoisky Physical-Technical Institute, FRC Kazan Scientific Center of RAS, Russia), I.I. Fazlizhanov, V.A. Ulanov “EPR of narrow gap semiconductor PbTe doped by manganese and silver”

11.10 – 11.30       (online) Gilman Shakurov (Zavoisky Physical-Technical Institute, FRC Kazan Scientific Center of RAS, Russia), H.R. Asatryan, A.G. Petrosyan “Tunable EPR spectroscopy of non-Kramers ions in Al2O3

11.30 – 11.50       Сoffee Break

Electron-phonon interaction and dynamics

Chairman: Kirill Boldyrev (Institute for Spectroscopy RAS, Moscow, Troitsk)

11.50 – 12.10       (online) Svetlana Krylova (Kirensky Institute of Physics, Federal Research Center KSC SB RAS, Russia), Vladimir Chernyshev, Anna Ruseikina, Maxim Grigoriev, Aleksandr Aleksandrovsky, Alexander Krylov “Raman spectroscopy of SrLnCuS3 (Ln=La, Nd, Tm): experiment and ab initio calculation”

12.20 – 12.40      Fridrikh Dzheparov (National Research Center “Kurchatov Institute” – KCTEP, Russia) “Non-standard quasiadditive integrals of motion and pressure dependence of phonon populations”

12.40 – 13.00       (online) Vera Klekovkina (Kazan Federal University, Russia), N.M. Abishev “Modeling of the crystal field, magnetoelastic interactions and random lattice deformations in Pr2Zr2O7

13.00 – 15.00        Lunch


Single nanosystems and nanooptics

Chairman: Andrey Naumov (Institute for Spectroscopy RAS, LPI RAS, Moscow)

15.00 – 15.30       (online) Oscar L. Malta (Federal University of Pernambuco (UFPE), Department of Fundamental Chemistry, Brazil), Albano N. Carneiro Neto, Marcos A. Couto dos Santos, Sarah M. Bezerra, Victoria Levchenko, Ricardo L. Longo, Renata Reisfeld “Effects of spherical metallic nanoparticles plasmon on 4f–4f luminescence: experimental results and a theoretical approach” (invited talk)

15.30 – 15.50        Sergei Kuznetsov (Prokhorov General Physics Institute RAS, Russia), Vadim Sedov, Arina Drobysheva, Artem Martyanov, Sergei Batygov, Yulia Ermakova, Alexander Alexandrov, Anna Rezaeva, Valerii Voronov, Ivan Tiazhelov, Marina Nikova, Vitaly Tarala, Dmitry Vakalov, Kirill Boldyrev “X-ray luminescence diamond-nanoparticle composites”

15.50 – 16.10        Ilya Kolesnikov (St.Petersburg State University, Russia), D.V. Mamonova “Dual-center Gd2O3:Tb3+/Eu3+ nanophosphors for high-sensitive ratiometric thermometry”

16.10 – 16.30        (online) Mikhail Zuev (Institute of Solid State Chemistry, Ural Branch of RAS, Russia), A.A. Vasin, V.G. Il’ves, S.Yu. Sokovnin, A.A. Berezin “New Upconversion Bulk- and Nano Phosphors Based on Sr2Y8‑x‑yYbyTmxSi6O26

16.30 – 16.50      Сoffee Break

Glasses and solid solutions

Chairman: Evgeny Radzhabov (Institute of Geochemistry SB RAS, Irkutsk)

16.50 – 17.10        Polina Ryabochkina (Ogarev Mordovia State University, Russia), V. Pankratov, N.V. Sidorova, S.A. Artemov, E.E. Lomonova “Spectral-luminescent characteristics of zirconium dioxide solid solutions excited by synchrotron radiation”

17.10 – 17.30        Anastasiia Babkina (ITMO University, Russia), K. Zyryanova, R. Kharisova, A. Pavliuk, Y. Sgibnev, N. Nikonorov “Highly luminescent borogermanate glass with CsPbHal3 perovskite nanocrystals”

17.30 – 17.50        Dmitry Spasskiy (Moscow State University, Russia), Andrey Vasil’ev, Ildar Kondrat’ev, Dina Deyneko, Ivan Nikiforov, Boris Zadneprovski “Luminescence properties of Y1-xScxPO4 solid solutions”

17.50 – 18.10        Ekaterina Dementeva (Ioffe Institute RAS, Russia), A.A. Shakirova, T.B. Popova, M.A. Yagovkina, A.I. Lihachev, B.E. Burakov, M.V. Zamoryanskaya “Effect of the Zr/Hf Ratio on the Structure and Luminescent Properties of Cubic Ceramics (Zr0.82-xHfxY0.17Eu0.01)O1.91


August 25th

(Thursday)

Columned Hall of the LPI RAS

Optical memory, photon echo and nonlinear optics – I

Chairman: Alexey Kalachev (Kazan Scientific Center of RAS, Russia)

10.00 – 10.30     Sergey Moiseev (Kazan Quantum Centre, Kazan National Research Technical University, Russia), A.V. Pavlov, M.M. Minnegaliev, K.I. Gerasimov, E.S. Moiseev, T.A. Rupasov, A.A. Kalinkin, S.P. Kulik “Pulse area theorem and ROSE protocol of optical memory in a crystal waveguide” (invited talk)

10.30 – 10.50      Mansur Minnegaliev (Kazan Quantum Centre, Kazan National Research Technical University, Russia), K.I. Gerasimov, T.N.Sabirov, R.V. Urmancheev, S.A. Moiseev “Implementation of revival of silenced echo memory protocol in 167Er3+:Y2SiO5 crystal”

10.50 – 11.10       Konstantin Gerasimov (Kazan Quantum Centre, Kazan National Research Technical University, Russia), Timur Sabirov, Sergey Moiseev, Eduard Baibekov, Marco Bettinelli, Ming-Chi Chou, Yu-Chun Yan, Marina Popova “Narrow-line transition and photon echo of Er3+ in a YPO4:Er single crystal”

11.10 – 11.30       Aleksei Kuraptsev (Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University, Russia) “Light transport in a random ensemble of resonant atoms in a waveguide: Anderson localization of light v.s. diffuse radiation transfer”

11.30 – 11.50       Сoffee Break

Optical memory, photon echo and nonlinear optics – II

Chairman: Sergey Moiseev (Kazan Quantum Center, Russia)

11.50 – 12.20       Alexey Kalachev (Kazan Scientific Center of RAS, Russia), Vladimir Chernyshev, Anna Ruseikina, Maxim Grigoriev, Aleksandr Aleksandrovsky, Alexander Krylov “Electromagnetically induced transparency in isotopically purified rare-earth doped crystals” (invited talk)

12.20 – 12.40      Gavriil Voloshin (Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University, Russia), May Hui, Igor Sokolov “Electromagnetically Induced Transparency in Finite Size Cells with Antirelaxation Wall Coatings”

12.40 – 13.10      (online) Konstantin Pukhov (Prokhorov General Physics Institute RAS, Russia), S.K. Sekatskii “Quantum information processing using Stark effect” (invited talk)

13.10 – 15.00       Lunch


Magnetoelectric materials

Chairman: Alexander Moskvin (Ural Federal University, Ekaterinburg)

15.00 – 15.40       (online) Daniel Khomskii (Universitaet zu Koeln, Germany) “Electric activity of different magnetic textures” (invited plenary talk)

15.40 – 16.10        Alexander Mukhin (Prokhorov General Physics Institute RAS, Russia), A.M. Kuzmenko, V.Yu. Ivanov, A. Shuvaev, A. Pimenov “Terahertz optical activity and gyrotropic birefringence in rare-earth magnetoelectrics” (invited talk)

16.10 – 16.40        Mikhail Eremin (Institute of Physics, Kazan Federal University, Russia), K.V. Vasin, F.P. Nurmikhametov “Theory of crystal fields and excitation spectra (optical and terahertz) in Fe2Mo3O8(invited talk)

16.40 – 17.00      (online) Roman Yusupov (Institute of Physics, Kazan Federal University, Russia), A.V. Petrov, M.A. Cherosov, R.G. Batulin, A.G. Kiiamov, A.L. Zinnatullin, S.I. Nikitin, M.V. Eremin “Ultrafast dynamics of orbital and spin orders in FeCr2O4 multiferroic spinel” 

Lobby of the 3th floor of the LPI RAS

17.00 – 19.00      Poster section (see list of posters below). Beer & Snacks
Chairman: Maxim Gladush (Institute for Spectroscopy RAS, LPI RAS, Moscow)


August 26th

(Friday)

Columned Hall of the LPI RAS

Spectroscopy of Transition Metal Ions – I

Chairman: Mikhail Eremin (Kazan Federal University, Russia)

10.00 – 10.30     Alexander Moskvin (Ural Federal University, Russia) “Charge Transfer Excitons in HTSC Cuprates and Nickelates” (invited talk)

10.30 – 11.00      (online) Roman Pisarev (Ioffe Physical-Technical Institute RAS, Russia) “Linear and nonlinear optical spectroscopy of 3d exciton states in copper metaborate CuB2O4 (invited talk)

11.00 – 11.30       Vladimir Makhov (Lebedev Physical Institute RAS, Russia), N.M. Khaidukov, M.N. Brekhovskikh, N.Yu. Kirikova, V.A. Kondratyuk “Luminescence of manganese and chromium ions in spinel hosts” (invited talk)

11.30 – 11.50       Сoffee Break

Spectroscopy of Transition Metal Ions – II

Chairman: Polina Ryabochkina (Ogarev Mordovia State University, Saransk)

11.50 – 12.20       Alexandra Kalashnikova (Ioffe Physical-Technical Institute RAS, Russia) “Laser-driven ultrafast magnetization switching in rare-earth iron oxides” (invited talk)

12.20 – 12.40      Anastasiia Molchanova (Institute for Spectroscopy RAS, Russia), Kirill Boldyrev, Aleksey Veligzhanin, Kirill Khaydukov, Evgeniy Khaydukov, Marina Popova “Investigation of luminescent Mn centers in yttrium-aluminum borate YAl3(BO3)4 single crystals”

12.40 – 13.00      (online) Viktor Sokolov (Mikheev Institute of Metal Physics UB RAS, Russia), Nikita Gruzdev, Vladimir Menshenin, Arseny Kiryakov, Anatoly Zatsepin, Vladimir Vazhenin, Gennady Emelchenko “The Manifestation of Local Vibrations in Photoluminescence Spectrum of ZnO:Fe3+

13.00 – 13.20      (online) Aleksandr Skvortsov (Ioffe Physical-Technical Institute RAS, Russia), Zdeněk Potůček, Vladimir A. Trepakov, Zdeněk Bryknar, Alexandr Dejneka “Photoluminescence spectra and unusual temperature shift of zero-phonon emission line of V3+ in SrTiO3

13.20 – 13.40       Сlosing Ceremony

List of posters

August 25th (Thursday), 17.00 – 19.00

1. Anna Astrakhantseva (Kazan Federal University), A.A. Shavelev, S.V. Kuznetsov, A.G. Nikolaev, K.N. Boldyrev, A.S. Nizamutdinov “Optical spectroscopy of Er3+ ion in BaY1.8Lu0.2F8 crystal”

2. Eduard Baibekov (Kazan Federal University), Alia Saitova “Free-ion, crystal-field and electric dipole parameters of Tm3+ ion in Y3Al5O12 crystal”

3. Konstantin Barantsev (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University), A.N. Litvinov “Optical pumping of atoms under conditions of breaking the electron-nuclear bond”

4. Vladimir Chernyshev (Ural Federal University) “Phonon Spectrum of R2Sn2O7 (R=La-Lu): Ab Initio Calculation”

5. Elena Dobretsova (Prokhorov General Physics Institute RAS), Vladimir S. Tsvetkov, Vadim Zhmykhov, Yurii Pyrkov, Marina Nikova, Irina Chikulina, Vitaly Tarala, Dmitry Vakalov, Sergei Kuznetsov, Vladimir B. Tsvetkov “Luminescence Spectra of Er:YSAG laser ceramics”

6. Andrei Fokin (Ural Federal University), Vladimir Vazhenin, Alexander Potapov, Mikhail Artyomov, Kirill Subbotin, Anatolii Titov “Paramagnetic centers of Gd3+ in single crystal of Y2SiO5 doped with chromium”

7. Grigorii Gusev (Ioffe Physical-Technical Institute RAS), Sofia Masloboeva, Tatiana Popova, Marya Yagovkina, Marya Zamoryanskaya “Influence of GdxEu1-xNbyTa1–yO4 structural properties on Eu3+ luminescence features”

8. Sergey Gushchin (Ogarev Mordovia State University), S.V. Kuznetsov, V.Yu. Proydakova, A.A. Lyapin, P.A. Ryabochkina, P.P. Fedorov, M.V. Chernov “Enhancement of up-conversion luminescence of SrF2:Ho phosphors using co-doping Yb3+ ions upon excitation of 5I7 level of Ho3+ ions”

9. Tatyana Igolkina (Institute for Spectroscopy RAS), Elena Chukalina, Sergei Klimin, Marco Bettinelli “Fine structure of spectral lines in YVO4:Ho3+

10. Aleksey Ishchenko (Ural Federal University), Nailya S. Akhmadullina, Ivan I. Leonidov, Vladimir P. Sirotinkin, Anton S. Lysenkov, Yuri F. Kargin “Synthesis and optical properties of Co doped γ-AlON”

11. Artjoms Jablunovskis (Moscow Institute of Physics and Technology), Elena Chukalina “Spectroscopic study of the spin-reorientation transition in ErCrO3 crystals”

12. Ekaterina Kaneva (Vinogradov Institute of Geochemistry SB RAS), Tatiana Radomskaya, Olga Belozerova, Roman Shendrik “Spectroscopic and structural properties of natural turkestanite crystals”

13. Vlad Kravets (Ioffe Physical-Technical Institute RAS), Ekaterina Dementeva, Maria Zamoryanskaya “Modification of borosilicate glasses activated with rare earth ions by electron beam irradiation”

14. Dina Kellerman (Institute of Solid State Chemistry UB RAS), M.O. Kalinkin, D.A. Akulov, N.I. Medvedeva, R.M. Abashev, A.I. Surdo “Energy transfer and thermoluminescence in LiMgPO4:Re”

15. Nataliya Krutyak (Lomonosov Moscow State University), Dmitry Spassky, Boris Zadneprovski “Energy transfer processes of ZnxCd1-xWO4 solid solutions”

16. Alexey Kulinkin (Ioffe Physical-Technical Institute RAS), Artem Arzhanov, Konstantin Magaryan, Andrey, Naumov, Alexandr Korovin, Danila Kuzin, Yilin Wang, Ling Huan, Maria Yagovkina, Nikolai Sokolov “Laser spectroscopy of europium molybdate epitaxial and amorphous films on SrTiO3 (001) substrates”

17. Ekaterina Kulpina (ITMO University), Anastasiia Babkina, Ksenia Zyryanova “Li/Zn ratio effect on manganese spectral properties in germanate glass-ceramics”

18. Nataliya Larina (Ogarev Mordovia State University), Polina Ryabochkina, Elena Lomonova, Efim Chernov “Analysis of the impurity composition of zirconia ceramics by photoluminescence spectroscopy”

19. Olga Lipina (Institute of Solid State Chemistry UB RAS), Yana V. Baklanova, Tatyana S. Spiridonova, Elena G. Khaikina “Na5Rb7Sc2(WO4)9:Yb3+/Ho3+ or Yb3+/Tm3+: upconversion luminescence and temperature sensing characteristics”

20. Alexander Malakhovskii (Kirensky Institute of Physics, Federal Research Center KSC SB RAS), Valerii Sokolov, Alexander Sukhachev, Irina Gudim “Influence of magnetic order on magnetic circular dichroism in antiferromagnet Ho0.75Nd0.25Fe3(BO3)4

21. Andrey Naumov (Lebedev Physical Institute RAS, Institute for Spectroscopy RAS, MSPU), Maxim Gladush, Taras Plakhotnik, Ivan Eremchev “Study of local field effects in impurity center spectroscopy by fluorescence nanoscopy”

22. Arthur Neliubov (Lebedev Physical Institute RAS, Skolkovo Institute of Science and Technology), Ivan Yu. Eremchev, Kirill N. Boldyrev, Victor G. Ralchenko, Vadim S. Sedov, Andrey V. Naumov, Lothar Kador “Low temperature study of photoluminescence excitation spectra of CVD diamond films with GeV-centers”

23. Alexey Nurmukhametov (Kazan Federal University), Mikhail Eremin “On field dependence of nonreciprocity in optical spectra of CuB2O4

24. Vladimir Pankratov (Institute of Solid State Physics, University of Latvia), Tatiana Radomskaya, Ekaterina Kaneva, Elizaveta Pankrushina, Anna Kozlova, Victoria Krasivykh, Roman Shendrik “Transition metal and intrinsic luminescence of scapolite under synchrotron radiation excitation”

25. Evgeny Popov (ITMO University), Sergey Voskoboinikov “Magnetic resonance in alkali atoms under zero time-averaged magnetic fields”

26. Azaliia Shakirova (Ioffe Physical-Technical Institute RAS), Ekaterina V.  Dementeva, Grigorii A. Gusev, Tatyana B. Popova, Boris E. Burakov, Maria V. Zamoryanskaya “Luminescence features of the ceramics based on cubic (Zr0.82-хHfхY0.17Eu0.01)O1.91

27. Aleksandr Skvortsov (Ioffe Physical-Technical Institute RAS), Aleksandr B. Pevtsov, Katalin Polgar “Absorption and emission spectra of congruent LiNbO3:Er3+ crystals in the 400-1650 nm range”

28. Ekaterina Smirnova (Lebedev Physical Institute RAS, MSPU), Natalya Lozing, Maxim Gladush “Dipole-dipole interactions in the photoluminescence excitation and emission spectra of two quantum emitters”

29. Dmitry Sofich (Vinogradov Institute of Geochemistry SB RAS), Vladimir Kozlovskiy, Evgeny Radzhabov, Roman Shendrik “Spectroscopy of divalent samarium in halide single crystals”

30. Nikolai Sokolov (Ioffe Physical-Technical Institute RAS), Alexandr Korovin, Alexey Kulinkin, Yilin Wang, Danila Kuzin, Konstantin Magaryan, Sergey Naumov, Alexandr Smirnov, Ling Huan, Maria Yagovkina “Epitaxial growth and photoluminescence of europium molybdate films on SrTiO3 and Al2O3 substrates”

31. Sergey Stepanov (National Research Tomsk Polytechnic University), Damir Valiev, Oleg Khasanov, Edgar Dvilis, Vladimir Paygin, Lin Chaolu “MgAl2O4 ceramics doped with high level of Eu3+ ions concentrations”

32. Damir Valiev (National Research Tomsk Polytechnic University), Oleg Khasanov, Edgar Dvilis, Vladimir Paygin, Sergey Stepanov “The improving effect of structural and luminescent properties of YAG:Ce3+ ceramics fabricated by powerful ultrasonic assistance”

33. Evgeniya Zabelina (National University of Science and Technology MISIS), Nina Kozlova, Oleg Buzanov “Optical properties of La3Ga5SiO14, La3Ga5.5Ta0.5O14 and Ca3TaGa3Si2O14 single crystals”